Ne trosite Vas novac na kupovinu ogreva svake godine. Ulozite jednom u solarni sistem i povratite novac u proseku nakon 4 godine. Radni vek nasih sistema je duzi od 20 godina.

PRINCIP RADA SOLARNOG SISTEMA
Purewater steamback solarno postrojenje
Solarno postrojenje koristi obicnu vodu za grejanje.
Solarno postrojenje nema sopstevnu cirkulaciju,vec radi kao mreza na hidraulicni pogon,sa ra razlikom,da se ovde ne trosi energija vec se ona stvara.Voda za grejanje poseduje i veci akumulacioni kapacitet i kapacitet odavanja toplote od mesavine glikola tako da se moze postici znacajna dobit od koriscenja ove vrste energije.
Osim toga voda je manjeg viskoziteta tako da se moze , uz neznatnu potrosnju elektricne energije, sprovesti kroz tanje cevi.Troskovi konstrukcija za razmenu toplote(unutrasnijih ili spolasnjih) ,kao i troskovi ekspanzionog suda sasvim nestaju.


Pored ustede pri investiiciji jedna od najznacajniji prednosti je to sto letnja stagnacija ne utice znacajno na sistem kojim se na ovaj nacin bezbedno upravlja.Posto nema glikola on se ne moze unistiti visokim temperaturama, a to takodje nece stetiti solarnoj tecnosti.Ako temperatura u rezervoaru predje npr 95 stepeni, regulator solarnog postrojenja ukljucuje pumpu,kako bi se rezervoar i sve ostale grejne komponenete zastitile od visoke temperature.Tada temperatura u sabirnim cevima kolektora brzo raste i prva kap vode, koja isparava ,i siri se do faktora 1500, postaje vlazna para.Time ostatak vode iz kolektora dolazi u rezervoar. .Tamo se ta kolicina vode iz ekspanzionog suda preuzima i nocu pri hladjenju se automatski ponovo potiskuje iz ekspanzionog suda u kolektore.
Posto previsoka temperature tokom leta,pri ovom konceptu nije stetna,solarnom postrojenju se po potrebi(takodje i kasnije) mogu vrlo lako prikljuciti dodatni kolektori, bez sirenja postrojenja i bez nedoumica oko toga sta se desava sa viskom toplote tokom leta.
U svakom slucaju,ovaj sistem funkcionise samo sa vakum-cevnim kolektorom ,Posto se samo nekoliko litara vode u sabirnoj cevi pod nadpritiskom pare potiskuje u rezorvoar da se ostatak vode ne zadrzava u kolektoru, i ne dolazi do izlaska pare,kada suva para u kolektoru pri duzem zastoju moze dostici krajnju temperturu od preko 200 stepeni.
Kako bi se kolektor tokom zimskog perioda zastitio od mraza a time i iod stete nastale usled niskih temperatura, regulator ukljicuje pumpu cim se temperatura kolektora spusti ispod odredjene vrednosti i zaustavlja pumpu ako se dostigne neka visa vrednost.
U svakom slucaju rashladni efekat kolektora je neznatan jer sabirna cev u kolektoru i cevi na krovu imaju jako dobru izolaciju.
Isto tako je potrosnja energije iz rezervoara kao i potrosnja elektricne energije za rad pumpe pri niskim temperaturama tako mala da se ona jedva i vidi u energetskom bilansu postrojenja.


